Aydın
DOLAR28.9912
EURO31.2145
ALTIN1866.5
Sedat Gürbüz

Sedat Gürbüz

Mail: [email protected]

EYT çıktı kel göründü

EYT çıktı kel göründü

Değerli okurlar öncelikle hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor, umut dolu, başarı dolu bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Dertsiz ve tasasız bir yıl...

28 Aralık tarihinde yeni yıla girmeden bir kaç gün önce emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir gelişme yaşandı. Hükümetin açıkladığı EYT kararı ile emekli olabilmek için yaşını doldurmayı bekleyen memleketim insanı emeklilik hayali kurmaya başladı.Yaşadığımız süreçteki ekonomik şartlar altında emekli maaşıyla geçinebilmek ne kadar gerçekçi olur bilmiyorum ama farklı bir konuya değinmek istiyorum.

Geçtiğimiz yıllarda başlayan tüm dünyayı ve Türkiye’yi kasıp kavuran koronavirüs belasından dolayı bir çok esnaf kepenk kapattı. 17 ay boyunca hiç açılamayan kahvehaneler,berberler ve daha nice esnaf arkadaşımız evine ekmek götüremedi. Malesef acı ama gerçek devlet 17 ay boyunca kepenk kapatan esnafa toplam 9.000 tl destekte bulundu ve BAĞKUR prim borcu ödemelerini durdurdu.Normalleşme sürecinin ardından yeniden müşterilerini ağırlayan kahvehaneler,BAĞKUR prim borcunu ödemek için Vergi Dairesi’ne gittiklerinde 1 aylık BAĞKUR prim borcu değil, 2’şer aylık borç çıktı.Pandemi döneminde dondurulan borçlar, yeniden gariban esnafın karşısına çıktı. Konuyla ilgili esnaf dostlarla görüştüm.Kimisi BAĞKUR Prim borçlarını ödeyebildiğini söyledi, kimiside pandemide kapalı olduğu için karnını doyurmak için kahvehane masa saldalyelerini sattığını ve kahvehaneler açıldıktan sonra kredi çekerek yeniden masa sandalye aldığı için, borç ödedediği için BAĞKUR’unu ödeyemediğini söyledi. 17 ay da 9.000 TL destekte bulunan hükümetin hakkını yemeyelim ayrıca bu süreçte esnafa borçlanarak hayatta kalabilmeleri için 25.000 TL’de kredi çekme fırsatı sundu.Hal böyle oluncada esnaf borca battıkça battı...

Ama gariban esnaf, EYT kararı ile umutları yeşerdi.Emekli olma hayalini kurdu ve “KEL GÖRÜNDÜ”.

17 Ay boyunca kepenkleri kapalı olan, emekliliğe hak kazanmış emekçi esnafın karşısında, kapalı kaldığı süreçte ödeyemediği BAĞKUR prim borcu var. 17 ay boyunca kapalı kaldığı için evine ekmek götüremeyen gariban esnafın karşısına emekli olmak için BAĞKUR prim borcu çıkıyor.İsmi lazım değil bir esnaf ağabeyim yaşadığı durumla ilgili o kadar mütevazi bir dilekte bulundu ki...

“Sedat kardeşim keşke bunlar en azından kapalı kaldığımız süreçte ödeyemediğimiz BAĞKUR borcumuzun faizini almasınlar.”

Yahu bu pandemi sürecinde ezilmiş, haksızlığa uğramış esnaf ağabeyimizin aklına gelen bu fikir mecliste ki amcaların aklına gelmiyor mu?

Adam diyor ki en azından faizi silinsin,ben emekli olayım yine 17 aylık bağkur’umu ödeyeceğim..

Önümüzde 2023 Genel seçimleri var.Pandemi sürecinde yok olma eşiğinden dönen, direnen bu emekçi esnaf dostlarımız umarım bir siyasinin dikkatini çeker de gündeme getirir.

İnanıyorum ki bu trajikomik olay, halkını düşününen bir milletvekilinin gündemine girer ve borçlarla cebelleşen, emeklilik hayali kuran esnaf dostlarımızın sesi olur.

'denizde yüzüyor boy voy odun

evde ne şeker kaldı ne de un

denizde balık gibi yatıyor ay

şinanay yavrum şinanay

böyle giderse bu pahalılık vaay vay

kafada ne tahta kalcak ne de yay'

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar