Aydın
DOLAR33.0581
EURO36.0501
ALTIN2579.0
Hasan Toker

Hasan Toker

Mail: [email protected]

YAZA YAZA BİTİREMEDİĞİM EKLEMBACAKLI: UĞURBÖCEĞİ ÖRÜMCEĞİ

YAZA YAZA BİTİREMEDİĞİM EKLEMBACAKLI: UĞURBÖCEĞİ ÖRÜMCEĞİ

 

Geçen sene yazdım. Yine yazıyorum. Muhtemelen seneye bir daha yazacağım. Çünkü haber okunsun diye halkı galeyana getiren haberler çok fazla. Bu da beni ciddi anlamda rahatsız ediyor. Neden mi? Hiçbir bilim insanından görüş almadan, sosyal medyada çıkan asılsız yorumlarla haber yapmak doğru olmadığı gibi etik de değildir. Gelin abartılan Uğurböceği Örümceğine bir kez daha birlikte bakalım.

Haberlerde türünün Eresus cinnaberinus olduğu ifade edilen örümcek Eresus cinsine ait türlerden biridir. Bu cins altında 20 farklı tür bulunur ve ülkemizde 3 tür yayılış gösterir. Eresus cinsi dış görünüş olarak uğurböceğine benzediği için halk arasında bu şekilde isimlendirilmiştir. İngilizcede ladybird spider ismiyle bilinirler. Erkeklerinin karnı uğurböceği desenli olduğu için çekici gözükürler. Eresustürleri için bir genelleme yaparak hepsi zararlı tür diyemeyiz. Ancak zehirli türleri de vardır.  Eresus cinnaberinus bunlardan bir tanesi olup dünyada tehlikeli kabul edilen türler arasındadır. Çıplak elle dokunulduğunda hassasiyete ve kaşıntıya sebep olmaktadırlar. Doğada karanlık yerlerde, taş altları, oyuklar, kayalıklar, çatlaklarda yaşarlar. Kırkayaklar ve böcekler ile beslenirler. Doğada gördüğümüzde öldürülmemelidir. Çünkü bazı ülkelerde nesli tükenmek üzere olduğu bildirilmiştir. Doğadaki görevi göz önünde mutlaka bulundurulmaldır. Üstelik her ne kadar zehirli olsa da ürkek ve saldırgan olmayan bir türdür. Agresifliği beslenirken böceklere karşıdır. Ancak elbette zehri insanları etkileyebilir. Soktuğu yerde kısmi acıya sebep olabilir. Bunun yanında kişide ateş, baş ağrısı, yüksek nabız görülebilir. Ama henüz insanlara ölüm vakası bildirilmemiştir. Alerjik bünyesi olanlar, çocuklar ve bağışıklığı düşük olanların dikkat etmesi gerekmektedir. İnsanların olduğu yerde hareketlilikten birçok tür gibi bunlar da rahatsız olurlar. Fazla meraklı olmaz isek çok da sorun teşkil etmez. Elimize alıp yakından bakmak gibi meraklı hareketlere gerek yoktur. 

Her sene “Dikkat Aydın’da da görülebilir” gibi başlıklar atılması nasıl bir cehaletin sonucudur bilmiyorum. Çünkü bu örümcek yıllardır Aydın’da görülüyor zaten. Bu tarz hassas durumlarda özellikle böcekler, örümcekler gibi canlılarla ilgili haber yapılırken bilimsel temele dayanarak haber yapılmalıdır. Çünkü bilimsel temel olmadan yapılacak yanlış bir bilgilendirme halkta paniğe neden olmaktadır. Bunu daha önce Sarı Ömer Örümceği, Sarı Kız Örümceği olarak adlandırılan Böğülerde gördük. Zehirsiz olmalarına rağmen özellikle sosyal medyada et çürüttüğü, zehriyle insanı öldürebildiği gibi birçok asılsız bilgi kirliliği halkta bir dönem paniğe neden olmuştu. O yüzden gelin fazla meraklı olmayalım ve bu örümcekleri öldürmeyelim. Almanya ve İngiltere’de soyu tehlike altında olan türler arasında olan bu örümceğin İngiltere’de yeniden yayılması için çalışmalar yapılırken biz soyunu göz göre göre tüketmeyelim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar