Aydın
DOLAR32.1885
EURO34.998
ALTIN2497.9
Serkan Fırtına

Serkan Fırtına

Mail: [email protected]

EFELER’DE SANAT VE EDEBİYAT

EFELER’DE SANAT VE EDEBİYAT

 

Okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte, çocuklar için etkinlik dolu iki hafta yaşandı. Çeşitli kurumlar ve özel organizasyonlar sanat etkinlikleri düzenlediler. Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu’da benim yazıp yönettiğim “Nasreddin Hoca ve Çocuklar” adlı oyunla Efelerli çocuklar ve ailelerle buluştu. Bir oyun yazarının kendi yazdığı oyunu sahnede görmesi büyük bir mutluluk.  Çocuk oyunumuz, Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Salonu’nda iki seansta toplam 700 çocukla buluştu. Tüm ekip arkadaşlarımı emeklerinden dolayı kutluyorum. Tiyatro zor bir sanat dalıdır. Emek ister, tutku ister. Hele ki çocuk tiyatrosu daha fazla önem ve ciddiyet ister; çünkü kötü bir oyun çocuğu tiyatrodan soğutabilir.

Oyunculardan sahne arkasındaki görevlilere kadar herkesin özverili çabasıyla çok güzel bir iş ortaya çıktı. Her oyun sonrasında sahneyi dolduran miniklerin gözlerindeki sevinç ve heyecan ne kadar doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesi oldu.  Turne kapsamında Narlıdere ve Güzelbahçe Belediyelerinin davetlisi olarak bu ilçelerde de oyunumuzun gösterimi yaptık. Her iki ilçede de yoğun bir izleyici kitlesi vardı. Sanat kentlerin marka değerleri için çok önemli bir alandır. Bunun önemini bilen ve bizlere her konuda destek olan Efeler Belediye Başkanı Sayın Mehmet Fatih Atay’ın desteğiyle, şehir tiyatromuz her geçen gün daha çok seyirciye ulaşıyor ve etkisi de artıyor.

Narlıdere Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası da, Efeler Belediyesi’nin davetiyle  yarıyıl tatilinde Efelerli çocuklar ve aileleri ile buluştu. Konserin davetiyeleri de günler öncesinden tükendi. Efeler’de bu tarz etkinliklerin geniş bir seyirci kitlesi oluştu. Müzik ve tiyatro çocukların gelişimi için çok önemli sanat dalları. Bu etkinliklerin parçası olmak ve çocukların sevincine ortak olmak çok güzel bir duygu.

“Yazarlar Efeler’de Buluşuyor” etkinlikleri kapsamında her ay bir yazar kentimize misafir oluyor. Efelerli sanat ve edebiyatseverler tarafından yoğun ilgi gören buluşmalara Nebil Özgentürk, Sinan Meydan Yekta Kopan ve Zeynep Oral gibi isimler konuk oldu.

“Okumak Aydınlanmaktır” sloganıyla hayata geçirilen ve ülkenin en özgün kitap kafeleri olarak dikkat çeken Efeler Belediyesi Kitap Kafe’leri 9’uncu şubesine ulaştı. Her ay bir yenisinin açıldığı kafelere, çocukların, gençlerin ve kitap okumak isteyen birçok vatandaşın yoğun ilgisi var. Kitap Kafe’lerin açılışlarına ülkenin birçok değerli yazarı ve araştırmacısı konuk oldu ve kitaplarını imzaladı. İsimleri şöyle bir hatırlayalım: Tuğrul Keskin, Vedat Araz, Talat Avcı, Tahsin Şimşek, Ahmet Zeki Muslu, Zehra Ünüvar, Osman Saçıkara, Şahin Yıldırım, Alper Akçam, Hidayet Sayın, Ceyhun İrgil, Adnan Özyalçıner, Feridun Andaç, Yunus Bekir Yurdakul, Gönül Çatalcalı, Mavisel Yener, Müge İplikçi.

Edebiyat ve Sanat Buluşmaları’nın değerli konukları, Nazif Uslu, Ümit M. Görgülü, Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş’ta Efelerliler buluşan diğer yazar ve sanatçılar oldu.       

Bu değerli isimler, Efeler’i ülke çapında kültür ve sanatla gündeme taşıdılar.

Efeler Belediyesi vatandaşlarla buluşmasına öncülük yaptığı tiyatro oyunları, yayınladığı kitaplar, düzenlediği konferans, sergi, panel ve söyleşilerle yıl boyunca kentin kültür – sanat yaşamının dinamosu olma görevini sürdürmeye devam ediyor.

Not:Yazıyı ülkemizde yüzyılın felaketi olan deprem acısını yaşamadan önce hazırlamıştım. Ulusumuzun başı sağolsun. Bir daha böyle acıları yaşamamak için hepimiz elimizden gelen tüm çabayı göstermek zorundayız.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar